Belsőépítészet

Mivel a 4D Térépítészet legfontosabb eleme a belső tér, ezért itt nem beszélhetünk KÜLÖN belsőépítészetről. Az épület lebomlik a legkisebb részletekig, és mindent áthat az alkotó szellemiség, az épület alapeszméje.

Természetesen van egy pont, ahol belsőépítész szaktervező kapcsolódik be a tervezési folyamatba, de őt én, az építész vonom be a munkába. A végső, finom, nagy türelmet, empátiát és speciális szakmai tudást igénylő belsőépítészeti tervezés akkor lesz tökéletes, ha észrevétlen marad az átmenet az építész és a belsőépítész munkaterületei között.

Az 1:100-as jóváhagyási tervek elkészülte után a ház belsőépítészeti feldolgozása már a későbbi kiviteli tervek 1:50-es léptékétől indul (és tart az akár 1:1-es részletekig). A továbbtervezéshez elengedhetetlen, hogy ezen a ponton minden elektromos, épületgépészeti elem elhelyezését a belsőépítészeti terv ismeretében, komplex rendszerben tekintsünk.

Amennyiben a Megbízó bármely okból mégsem igényel teljes, vagy akárcsak részleges (pl. konyha, fürdők stb) belsőépítészetet, úgy jobb, ha rábízza magát Építészére, aki az 1:50-es léptékig meghatározó belsőépítészeti utasításokat fog adni a kiviteli tervekben.

  

Kiviteli tervek

A kiviteli tervek az épület fizikai realizálását szolgáló tervek. Léptékük többnyire 1:50, illetve a részlettervek még ennél is nagyobb felbontásúak, 1:20, 1:10 léptékűek. Hasonlóan a jóváhagyási tervhez itt is több szakág együttműködése szükséges, melynek alapját az építészeti és belsőépítészeti 1:50-es léptékű tervrajzok jelentik.

Statikai, épületgépészeti, elektromos (erős- és gyengeáram, riasztók, kommunikáció, épületfelügyelet stb.), kertterv, közműtervek képezik a főbb szakági munkarészeket. Ezek elkészítéséhez nagy tudású szaktervezőket vonunk be, és munkájukat az Építész koordinálja.

Itt külön kell szólnom a tervezésre fordított időről. Általában az emberek szeretnének nagyon hamar kész terveket kapni. Ez teljesen jogos vágy, hiszen ha már rászántuk magunkat az építkezésre, akkor szeretnék mielőbb beköltözni, így minél hamarabb a végső tervekhez is jutni.
Ám a tervezésre fordított időszakban nagyságrendekkel kisebb pénz forog, mint majd az építkezéskor. Érdemes egységben látni az egész folyamatot! Inkább a kivitelezés legyen nagyon feszes, jól szervezett, gyors, melyet egy gondos, kiérlelt tervezés alapoz meg!

A tervezés során még könnyű papíron hozzuk a súlyos döntéseket, amiknek a következményei a nehéz anyagban jelennek majd meg. Érdemes mindent alaposan, több szempontból előre átgondolni, hogy ne a kivitelezés során kelljen majd drága pénzen lefékeznünk! Ez természetesen nem jelenti a tervezési idő aránytalan elhúzását.

A gyakorlatban a kiviteli tervek komplex elkészítése 2-6 hónap, ami részben átfedésben lehet a jóváhagyási terv készítésével.

A kiviteli tervek alapján történik a munkák vállalkozásba adása, és az építkezés. A tervezők folyamatosan nyomon követik a kivitelezést, és helyszíni művezetéssel, kiegészítő tervekkel segítik a kivitelező szakemberek munkáját.