Családi ház tervezés

Több mint 25 éve foglalkozom családi házak tervezésével. Családi házat tervezni lehet a legegyszerűbb módja az építészetnek, és lehet a legösszetettebb feladat is. Ezt nem annyira az épület mérete határozza meg, hanem sokkal inkább a családi ház egy négyzetméterére jutó gondolatok mennyisége és minősége.

Családi ház=otthon+kert
Az egész világ épületállományának 70 %-a lakóépület. A lakóépületek 75 %-a önálló családi ház. Vagyis a családi házak teszik ki a világ épületállományának felét. A családi ház a legősibb lakhatási forma, alapvető feladatát hűen tükrözi a neve: egy család önálló otthonául szolgáló épület. Ezzel a meghatározással azonban a családi ház lényegének még csak az egyik felét írtuk le. Ugyanis a családi háznak van egy másik, szintén elengedhetetlen tartozéka: a házat körbe vevő saját kert. Ezt a kettősséget testesíti meg például két ősi japán jel, a ka (ház) és a tei (kert), amelyet ha egymás mellett írnak, az egyszerre jelent otthont és családot is.

Ka-tei írásjel

Ka-tei írásjel

Egyedi vagy típusmegoldás a jobb?
A legtöbb családi ház nem más, mint egy már korábban bevált típus többé-kevésbé rokon másolata. Ilyen jól bevált népi típusházakból épültek fel a hajdani magyar falvak, és például a hatvanas évek “kockaházai” is azért lehettek a maguk idején annyira sikeresek, mert elfogadható választ adtak a kor tipikus vidéki lakhatási igényeire.

Egy típusház nem meglepő módon egyfajta tipikus élethelyzethez és életfelfogáshoz képes kereteket nyújtani. A többség számára ezek a lehetőségek teljesen elegendőek is, amennyiben a típusház kínálta keretek lefedik a kor és a társadalmi környezet tipikus elvárásait. Viszont a mai társadalomfejlődés egyik jellegzetessége a fokozott egyéni karakter megjelenése. Sok embert már nem elégít ki, ha meg tudja építeni az átlagként elfogadott háztípus egyikét. Azt is szeretné, ha az épületben önmagára ismerhetne, ha személy szerint érezné, hogy az otthona róla szól.

Gary Gladwish:  Eagle Ridge Residence

Gary Gladwish: Eagle Ridge Residence

Emberre szabott tervezés
Ennek az önkifejezési igénynek a társasházi kötöttségek csak a lakberendezés szintjén tudnak eleget tenni. Sokan éppen azért vállalják a családi házas építkezés fokozott áldozatát, mert ennél többre vágynak: testre szabott épületre. A “testre szabás” önmagában azonban még mindig csak egyfajta típusos végeredményt fog hozni, hiszen testileg valójában tényleg nagyon hasonlítunk egymáshoz.

Ma még sokan elfeledkeznek arról, hogy a testükön túl lelkük és szellemük is van. Nem is sejtik, hogy ezeknek is meg kell feleljen a majdani otthonuk. A testre szabást követnie kellene a “lélekre és szellemre szabásnak” is, ami persze már jóval nehezebb feladat, mint mondjuk meghatározni egy kétállásos garázs méreteit. Ahhoz, hogy az ember hosszú távon jól érezze magát egy térben, az otthonában, annak az otthonnak lelkileg őt kell kifejeznie és támogatnia kell őt szellemi fejlődésében. Ráadásul mindezt az otthont el kell helyezni egy szűkebb és tágabb környezetben, előbbit a házat övező kert, a növényzet, utóbbit a táj, a természet erői, ritmusai képviselik.

Ezt a komplex szemléletű családi ház tervezést tekinti céljának a 4D Térépítészet, amelynek alapelveiről és gyakorlati megvalósításáról itt olvashat bővebben.