Minimal design házak lakberendezése

A XX.századi modern építészeti stílus kortárs megfelelője a minimal design stílus. Ma az internet, az Apple i-phone-ok, plázák és 3D mozik esztétikailag vegyes korát éljük, ám ebben a kulturális miliőben, korunk mai nyelvén megszólalva is ki lehet fejezni az időtlen szépséget, az eleganciát.
minimal-design-lakberendezes_01

Steve Hermann: The Glass Pavilion, Montecito, California 2010

Egy adott lakótér lakberendezési stílusának érdemes összhangban állnia az adott tér jellegével. Ez az, amit sokszor figyelmen kívül hagynak. Pedig hiába öltöztetjük fel a magazinokban látott stílusjegyekkel leendő otthonunkat, ha a rendelkezésünkre álló téri világ alapadottságai az adott stílusétól eltérőek. Ráadásul csak annak áll jól egy még oly elegáns ruha is, akinek a személyes karaktere, stílusa is passzol hozzá. Vagyis az a legjobb, ha az otthonunk téri világa minket fejez ki, olyan, mint a saját temperamentumunk.

Bár az építészek gyakran húzódoznak a lakberendezési divatirányzatoktól, tudomásul kellene venniük: mindnyájan a saját korunk gyermekei vagyunk, a korra többé-kevésbé jellemző vonásokkal. A XX.századi modern építészeti stílus kortárs megfelelője a minimal design stílus. Ma az internet, az Apple i-phone-ok, plázák és 3D mozik korát éljük, és állítom, hogy ebben a kulturális miliőben,  korunk mai nyelvén megszólalva is ki lehet fejezni az időtlen szépséget, az eleganciát.

minimal-design-lakberendezes_02

Richard Meier: Jesolo Lido Condominium 2012

Hogyan rendezzünk be egy minimal design teret?
Ritkán említett alapelv: egy otthon helyes berendezéséhez a  benne megjelenő tárgyak, részletek mennyisége fordítottan arányoljon az adott térsor dinamikájához. Mit is jelent ez a gyakorlatban? A kuckós, védett, barlangszerűen nyugodt, statikus hatású tereknek jól áll a sok belsőépítészeti részlet, mütyűr, tárgy, bútor. Ezek szinte kibélelik a teret, tovább fokozzák a tér bensőségességét. Van, akinek erre van igénye, más megőrülne egy ilyen lakásban. Ha egy statikus jellegű teret kevéssé bútorozunk, disszonáns érzésünk támad, sivárnak, ridegnek érezzük. Egy dinamikus teret viszont bántóan túlzsúfoltnak, fullasztónak fogunk találni, ha sok részletet, tárgyat tartalmaz.

Erre a problémára a “mindenből egy keveset” megoldása a lehető legrosszabb, ugyanakkor leggyakoribb válasz lesz. A berendezés jellegtelen, egyszerre sematikus és nyomasztó, ha nem merjük felvállalni egyik irányt sem. Természetesen erre is mondhatjuk, hogy a legtöbb ember nem a szélsőségek kedvelője, és pont jól fogják magukat érezni az így berendezett otthonokban.

Ebből az következik, hogy a karakteres lakberendezés nem való mindenki számára. Olyanok fogják egy dinamikus minimal térben minimal bútorok között jól érezni magukat, akik belül maguk is dinamikus, tettre kész, energiákban gazdag emberek. Számukra belső igény lesz az egyszerűség, a magas felületi anyaghasználatban megnyilatkozó minőség. A tudatosan tervezett, árnyékolókkal, rejtett és pontszerű világító elemekkel megkomponált térvilágítás is igazán az ilyen “egyszerű” térvilágokban tud érvényesülni.

minimal-design-lakberendezes_03

Charles Wright: Oak Beach House, Australia

Maximalista minimál design
Nem véletlen, hogy a minőség megszállottjai, a japánok mennyire kedvelik a minimal design megoldásait. Ahogyan egy szép zengésű gong vagy egy kristálytiszta csengettyű meg tud szólalni önmagában egy modern koncertteremben, ugyanúgy a felületi csillanások, lágy fényfoltok is a minimal építészet erényei közé tartoznak.

Ha már a hangoknál tartunk, meg kell említenem, hogy a tér érzékelésére a közhiedelemmel ellentétben elsődlegesen a fülünk szolgál. Egy csúcsminőségű minimal lakás berendezésekor a fényeken, az anyagok tapintásán túl nagy figyelemmel kell lennünk a lakás hangjaira is. A tökéletes külső hangszigeteléstől kezdve a terek karakteréhez komponált járófelületek, ajtónyitások hangjai is fontos elemek lehetnek, nem beszélve a mesterséges hangok, hifik és házimozi rendszerek tudatos kialakításáról.

Természetesen az ilyen dolgok drágák. De a legtöbbször nem az a gond, hogy nem tudjuk kifizetni a magas színvonalat, hanem, hogy nem vagyunk képesek lemondani érte sok másról. Ha egy szobában csak két-három bútor van, akkor a rájuk költött pénzből megspórolhatjuk egy csomó felesleges tárgy árát, ráadásul igazán gazdagnak érezhetjük magunkat: sok üres, szabad lakótér lesz a jutalmunk. Vagyis elmondhatjuk, hogy az igazi minimál design az igényes maximalistáknak való.

Ilyen minimal design szemléletű villák, családi házak tervezését tekinti céljának a
4D Térépítészet, amelynek alapelveiről és gyakorlati megvalósításáról itt olvashat bővebben.