Természetesen az ember legfőbb tanítója önmaga. A saját tévútjai, küzdelmei formálják leginkább a tudatát. Mégis, szeretnék kiemelni néhány alapvető szellemet, akiknek a szemléletével ifjú koromtól a mai napig erős rezonanciát érzek.

ManIntoBird

Leonardo da Vinci
Gyermekként ő volt számomra A Művész, aki minden alkotásával elbűvölt. Később, amikor elolvastam az írásait, megértettem a nekem szóló üzenetét: a Művészet és a Technika nem lehetnek meg egymás nélkül, hiszen poláris formában egyazon embert szolgálják. Ő olyan repülő gépekről álmodott, amikben a Repülő Ember átérzi lélekben a Repülés nagyszerűségét, azt az életörömet, amit a madarak is átélhetnek. Magára maradva a Technika az ember gonosz ellensége lesz, kényszerűen így figyelmeztetve őt a mulasztására, hogy elszakította magát a vele együtt teljességet alkotó Művészettől.

rembrandt

Rembrandt van Rijn
Őt már érett harmincas fejjel fedeztem fel. Bécsben, a Kunsthistorisches Museum-ban két önarcképe áll egymás mellett. Hosszan nézve az időskori képét magával Rembrandt-tal találkoztam gondolatban, áthidalva a köztünk lévő évszázadokat. Ilyen személyes üzeneteket csakis eredeti műtárgyak képesek átadni. Egy másolat csak a személytelent közvetítheti. A személyesség a művészet hitelesítője – ezt tanultam Rembrandt-tól. Az Építészet is akkor veszít irányt, amikor időről időre személytelen elvek és stílusok hordozójává süllyed.

ralph-waldo-emerson

Ralph Waldo Emerson
A nagyszerű és máig modern amerikai gondolkodó számomra legfontosabb üzenetét  a Körök című esszéje hordozza: „Minden kör köré egy nagyobb kör vonható”. Az állandó, lankadatlan törekvés a tágabb felismerés és öntudat irányába – ezt ő inspirálja bennem. A negyedik dimenzió irányába való tudatos törekvéseimnek is Emerson eszméje adja a hajtóerejét.

frank-lloyd-wright

Frank Lloyd Wright
A nyolcvanas években, építész hallgatóként Wright felfedezése jelentette számomra a reményt, saját magam és az általános Építészet tekintetében egyaránt. Évtizedekig tanulmányoztam eszmerendszerét, terveit – előbb könyvekből, majd Amerikában az épületeit valóságukban is. Rajta keresztül értettem meg a modern organikus építészet korszakos jelentőségét: a lehetőséget egy emberhez és természethez egyaránt méltó új világ teremtésére. Nagyszerű műveiben ő valósította meg elsőként Lao Ce ősi gondolatát, miszerint a ház lényege a térben és nem a falakban áll. Sokáig az ő formanyelvét használtam munkáimban. Mára ez ugyan már megváltozott, de a szemlélete változatlanul bennem él.